Listeleri Karşılaştır

KONUT KREDİSİ, PANDEMİ SÜRECİ VE YAPILANDIRMA

KONUT KREDİSİ, PANDEMİ SÜRECİ VE YAPILANDIRMA

Pandemi nedeniyle ekonomik anlamda da zor bir dönemden geçen herkes, gerek işini kaybeden gerekse aylarca işini açamayan ve bekledikleri ödemeleri alamayan herkes için “konut kredisi nasıl yapılandırılır, Pandemi İndirimi” nedir?

Belirli gelirlerle ve yıllarca geri ödenmek üzere çekilen krediler konusunda kamu bankalarından bu süreçte 3 aylık ertelemeler yapıldı tabi bu arada bu ertelemeler için faiz oranları da kişilerin aklını karıştırarak, bir çok kredi sahibi kredilerini ihtiyaç kredisi çekerek ödemeyi tercih etti. Sebebi ise, faiz oranlarının ihtiyaç kredilerinde daha düşük olması.

Dünyada ve ülkemizde yaşanan bu süreç arkasından ülkemizde yeni konut alacaklara konut kredisinde indirim yapılması aslında hali hazırda borcu bulunan kredi çekip aylardır ödeyen kişilerin bu düşük faizden yararlanamamasını sağladı. Borçlar kanununda mücbir  sebep olarak belirtilen durumlar içerisinde  yer alan “salgın hastalıklar” ibaresine baktığımızda  aslında ev kredisi çekmiş olan kişiler bankları ile iletişim kurarak yapılandırma talep edebilirler.

Kredimizi aldığımız bankamıza aşağıdaki dilekçe örneği ile başvuruda bulunabiliriz.Büyük olasılıkla red cevabı alacağımız bu durum sonrasında  Tüketici Hakem Heyetine başvurabilir ve bu konuda yapılandırma ile ilgili mücadele verebiliriz

Örnek Dilekçe
…………….. BANKASI ………………………… İSTANBUL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE Bankanızdan 02.02.2017 tarihinde konut kredisi çektim. Bu kredininin miktarı : 150.000.00 TL dır. Ben kredimi %0.88 faiz oranı ile kullandım. Pandemi nedeni ile aylarca çalışamadık. Bankanız da, pandeminin ekonomiyi etkilemesi nedeniyle faiz oranlarını düşürerek %0.64 oranına indirmiştir. Ülke ekonomisini etkileyen pandemi, biz vatandaşların ekonomisini fazlasıyla etkilemiştir. Şuan itibariyle faiz oranlarının düşmesinden bahisle, çekmiş olduğum banka kredisini % 0.64 yapılandırmak istiyorum.Gereğini arz ederim. 

AD SOYAD TC NO

Eğer başvurunuz red olursa Tüketici Hakem Heyetine başvurabilir ve karar tebliğinden sonra 15 gün beklemeliyiz. Burada önemli olan tüm kredi çekenlerin tüketici hakem heyetine başvurmaları önemlidir..

İlgili Mesajlar

Konut satışları ağustosta azaldı TÜİK verilerine göre, ülke genelinde konut satışları ağustosta aylık bazda yüzde 1,1 azaldı. Yılın ilk 8 ayında ise konut satışları yüzde 15,5 düştü. Kredili satışlardaki yıllık düşüş yüzde 26,1 olurken, yabancılara yapılan konut satışlarındaki sert düşüş de dikkat çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2023 Ağustos’a ilişkin Konut Satış İstatistiklerini...

okumaya devam et

Konut fiyatında ‘acil’ gevşeme

Piyasalarda seçim öncesi yavaşlayan hareket, satılık konut tarafında da kendini gösteriyor....

okumaya devam et

Kirada uzatılan yüzde 25 sınırı kısa vadede yatırımcıyı bekletecek

Kiracıları korumak için devreye alınan yüzde 25’lik tavan uygulamasının uzatılacak...

okumaya devam et

Tartışmaya Katıl