Listeleri Karşılaştır

Mülkünüzü Baştan Sona Nasıl Satarsınız?

Evinizi satmak hem heyecan verici hem de hayatınızda önemli bir dönüm noktasıdır, bu nedenle stresli bir süreçten kaçınmak için sizi nelerin beklediğine hazırlıklı olmak isteyeceksiniz. Satıcının yolculuğuna derinlemesine bakmak, bilinçli ve kendinden emin kararlar vermenize yardımcı olabilir.

Satıcı Kılavuzu, satıcının bir temsilciyle görüşmesinden kapanış gününe hazırlanmasına kadar geçen zaman çizelgesini kapsayacaktır. Bir ev satıcısının yolculuğundaki 6 adımı aşağıda özetledik.

1. Bir Temsilciyle Çalışmak
Her şehir binlerce ajanla dolu ama hepsi eşit değil. Kendinize güvendiğiniz bir aracı seçmenin önemli olduğuna inanıyoruz. Bir temsilciyle çalışmaya karar vermeden önce, sundukları bilgi ve deneyimi iyi anladığınızdan emin olun.  Onlarla çalışmaya karar vermeden önce sorularınızı sormanız önemlidir  .

2. Bir Sonraki Hamlenize Karar Vermek
Taşınma zamanının geldiğine karar verdiyseniz, konu evlerini satmaya geldiğinde müşterilerimizin genellikle sorduğu ilk soru, yeni evlerini almaları mı yoksa önce satmaları mı gerektiğidir. Bunun her duruma uyan tek bir yanıtı yoktur – bu tamamen sizin benzersiz durumunuza bağlıdır. Doğru temsilci, seçimlerinizi açıklayabilecek ve sizi finansman seçeneklerinizi anlamanıza yardımcı olabilecek uzmanlara yönlendirebilecektir. Bir sonraki hamlenizi anladığınızda, iç pazarınızı hazırlamaya devam etmeye hazırsınız demektir.

3. Ana Pazarınızı Hazırlamak
Evinizi listelemeden önceki süre, evinizi hazırlayıp düzenlemeyeceğiniz ve nasıl hazırlayacağınız ve piyasaya çıkmadan önce herhangi bir onarım veya rötuş yapmanız gerekip gerekmediği de dahil olmak üzere satış stratejinizi geliştirmek için çok önemlidir. Bu aynı zamanda temsilcinizle pazarlama stratejinizi tartışacağınız zamandır:

Evinizin fiyatı nasıl olmalı?
Evinizin basılı veya dijital kanallardan reklamı yapılacaksa
Evinizi piyasa dışında satarak başEvinizin basılı veya dijital kanallardan reklamı yapılacaksa
Evinizi piyasa dışında satarak başarıya nasıl ulaşabilirsiniz (eğer daha özel bir satış deneyimi arıyorsanız)
4. Evinizi Listeleme
Eviniz piyasada listelendikten sonra, gösterilere ve teklifleri değerlendirmeye hazırlanma zamanı. Satıcı kılavuzumuz, temsilcinizle bu süreçte sorunsuz bir şekilde ilerlemenize yardımcı olacak bir bilgi temeli sağlayacaktır. İçinde, şu konularda bilgi bulacaksınız:

Evinizi gösteriye hazır durumda nasıl tutabilirsiniz?
Bir teklif gecesi düzenliyorsanız veya teklifler herhangi bir zamanda kabul edilecekse ne beklemelisiniz?
“Kesin” ve “şartlı” teklif arasındaki farklar nelerdir?
Bir teklifte bulacağınız en yaygın koşullardan bazıları nelerdir?
5. Kapanışa Hazırlanmak
Bir teklif seçtikten sonra, kapanış için hazırlanmaya başlama zamanı. Bu süre zarfında, alıcının koşullarını yerine getirmek ve emlak avukatınızı seçtiğinizden emin olmak için sizin tarafınızdan gerekli olan tüm işlem öğelerini tamamlamak isteyeceksiniz.

6. Kapanış Günü
Kapanış gününde anahtarlarınızı teslim edeceksiniz ve satıştan elde edilen gelir size aktarılacaktır. Rehberimiz, bu süreçten neler bekleyebileceğinizi ve en iyi şekilde nasıl hazırlanabileceğinizi özetlemektedir.

 

İlgili Mesajlar

Konut satışları ağustosta azaldı TÜİK verilerine göre, ülke genelinde konut satışları ağustosta aylık bazda yüzde 1,1 azaldı. Yılın ilk 8 ayında ise konut satışları yüzde 15,5 düştü. Kredili satışlardaki yıllık düşüş yüzde 26,1 olurken, yabancılara yapılan konut satışlarındaki sert düşüş de dikkat çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2023 Ağustos’a ilişkin Konut Satış İstatistiklerini...

okumaya devam et

Konut fiyatında ‘acil’ gevşeme

Piyasalarda seçim öncesi yavaşlayan hareket, satılık konut tarafında da kendini gösteriyor....

okumaya devam et

Kirada uzatılan yüzde 25 sınırı kısa vadede yatırımcıyı bekletecek

Kiracıları korumak için devreye alınan yüzde 25’lik tavan uygulamasının uzatılacak...

okumaya devam et

Tartışmaya Katıl